Klej motoryzacyjny doskonały – Jakie kleje przydadzą się do naprawy auta?

klej odporny na temperaturę do podsufitek

Odpowiedni klej motoryzacyjny to bardzo potrzebny element nie jest łatwa sprawa. Warto wiedzieć, jak wybrać odpowiedni, jak nakładać oraz w jakich warunkach dokonywać naprawy. Dopiero wszystkie te czynniki razem darzą pożądany, długotrwały efekt.

Przede wszystkim napraw za pomocą kleju nie należy się obawiać. Jeśli klejenie przeprowadzimy zgodnie z kilkoma zasadami, efekt będzie naprawdę dobry  i co najistotniejsze, nic nie odpadnie. Dzięki takim naprawom zaoszczędzimy sobie nerwów i gotówki wymieniając elementy na nowe.

Należy przyznać, że zwykle przyczyną niepowodzenia w klejeniu jest niestety nasze niedbalstwo i pośpiech…Do klejenia należy się przygotować. Często błąd popełniamy już na samym początku przy wyborze kleju. Innym błędem jest to, że nie czyścimy powierzchni do klejenia tak jak trzeba i nie czekamy aż klej odparuje a później zwiąże.

Często pierwszą myślą gdy potrzebujemy kleju jest klej typu  „Kropelka” czyli powszechnie znany uniwersalny klej cyjanoakrylowy. Faktycznie, często do drobnych napraw takie kleje są wystarczające, ale skleimy nimi wszystkiego, zwłaszcza w samochodzie. Kleje tego typu nadają się jedynie do czystych i ściśle przylegających powierzchni. Nawet malutki ubytek bardzo ograniczy skuteczność takiego kleju. Można ich używać do najprostszych napraw, bardziej prowizorycznych lub niewymagających mocnego, trwałego łączenia elementów które są narażone na ponownie urwanie.

Niezależnie od tego, jaki klej ostatecznie wybierzemy, należy odpowiednio przygotować powierzchnię do klejenia. Oznacza to usunięcie wszelkiego brudu, piachu, kurzu, ale także odtłuszczenie! Odtłuszczenie to bardzo istotny etap którego nie można pominąć! Do odtłuszczenia nadają się rozpuszczalniki, które szybko wyparowują i nie zostawiają osadów. Skuteczna będzie między innymi benzyna ekstrakcyjna albo  aceton (może być zmywacz do paznokci, ale ważne, by nie posiadał kosmetycznych dodatków). Pomocny będzie także zmywacz do kleju, którego szczególnie polecamy, gdy pozostały jakieś resztki kleju po poprzednim klejeniu. Czasami  klejone powierzchnie warto również delikatnie przetrzeć papierem ściernym (drobnym).

Zawsze należy rygorystycznie przestrzegać tego, co producent napisał na etykiecie. Choć wydaje nam się że w klejeniu filozofii nie ma i spokojnie poradzimy sobie intuicyjnie, niekoniecznie gwarantuje to sukces. Poza oczywistym doborem kleju do konkretnych materiałów jakie klei, istotny jest sam sposób użycia kleju. Niektóre kleje, np. kontaktowe nakłada się na obie łączone powierzchnie. Nie wszystkie kleje są klejami błyskawicznymi, czyli nie dla każdego klejenia pomocne będzie jak najszybsze dociśniecie do siebie klejonych elementów. Czasami konieczne jest odczekanie nawet kilka minut. Dlatego  warto uważnie sprawdzić czas odparowania kleju oraz  czas wiązania. Więcej szczegółów o tym jak odczytywać oznaczenia i właściwości klejów i znajdziesz w innym naszym artykule.

Kleje do metalu

Kleje do metalu porządnie skleją każdy używany w motoryzacji metal, od stali, po aluminium i miedź. Mają bardzo różne sposoby aplikacji – na ciepło, na zimno, po wymieszaniu składników. My jako wielcy fani aerozoli, polecamy oczywiście kleje w sprayu ponieważ są od razu gotowe do użytku, a praca z nimi idzie spranie i jest bardzo wygodna. Kleju do metalu warto użyć np w przypadku drobnych napraw by uniknąć spawania. Przydają się również przy łączeniu metalu z różnymi tworzywami jak np. guma lub tworzywa plastikowe czy materiały tapicerskie. Za ich pomocą przymocujemy zderzak, listwę czy odpadający grill.

Kleje odporne na temperaturę

Klej motoryzacyjny powinien być odporny na temperaturę. Pojazd często nagrzewa się podczas pracy a nawet na słońcu, dlatego dobrze jest jeszcze przed klejeniem zastanowić się czy elementy, które będziemy kleić są narażone na wzrosty temperatur. Na pewno tak jest w przypadku wyciszania komory silnika czy podklejania podsufitki. Wtedy konieczne trzeba użyć kleju odpornego na temperaturę. Komora silnika czy dach, potrafi się bardzo mocno nagrzać dlatego klej który nie radzi sobie z wysokimi temperaturami po porstu straci swoje właściwości i puści. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze dobrego kleju do podsufitki, zapoznaj się z tym artykułem: http://klejkontaktowy.pl/2018/05/29/jak-kleic-podsufitke-jaki-klej-do-podsufitki-w-sprayu-wybrac/

Kleje do plastiku

Nie każdy plastik plastikowi równy. Niektóre plastiki mogą się wręcz niszczyć od kleju, nie łapać wiązania, dlatego dobrze wiedzieć dokładnie z jakim tworzywem mamy do czynienia.  Przepisy dotyczące recyclingu ułatwiają nam rozpoznanie dlatego, że każda część powinna mieć na wewnętrznej stronie oznaczenie informujące, z czego jest wykonana. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać klej odpowiedni do naszego samochodu.

Jaki klej motoryzacyjny polecamy?

 

Do samochodów a także wszelkich innych pojazdów jak przyczepy kempingowe, autobusy, łodzie i jachty polecamy przede wszystkim dwa kleje motoryzacyjne:

1. Klej premium Sovereign – Trim Stay – jest to niezwykle mocny klej odporny na temperaturę (130C), który skutecznie poradzi sobie z wszelkimi pracami montażowymi i tapicerskimi w samochodzie. Ten klej jest wybierany na co dzień przez specjalistów w warsztatach samochodowych.

klej do podsufitki i tapicerki

Klej Sovereign Trim Stay KLIKNIJ by dowiedzieć się o nim więcej

2. Klej Easy Home nr 531 to klej motoryzacyjny, który również jest odporny na wyższą temperaturę i bardzo dobrze łączy metal, plastik (ale nie wysokoplastyczny) podsufitki, tapicerkę, drewno.

Klej motoryzacyjny Easy Home 531 KLIKNIJ by dowiedzieć się o nim więcej

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *